
Grafaitis Juozapas Pliateris. Knygos ,, Švėkšna: kraštas, žmonės įvykiai", 318 puslapyje, po nuotrauka parašyta Steponas Pliateris. Manau, kad knygos sudarytoją kažkas suklaidino, nes dėl šio, Telšių kraštotyros muziejaus saugyklose rasto paveikslo, kažkada ilgą laikotarpį vyko dideli tyrimo darbai.
Atitinkamomis priemonėmis pavalius paveikslo vietas, buvo rastas aiškus užrašas ,,J. Oleszkiewicz 1830 ". Pirmasis žingsnis, atribuojant kūrinį nebuvo sunkus, nors surasti garsaus to meto portretų dailininko tapytą paveikslą Lietuvoje-didelis įvykis. Dailininkas buvo privatus didikų tapytojas, dirbo Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, o 1810 persikėlė į Peterburgą ir 1830 m. mirė.
Po intensyvių tyrimų buvo prieita išvada , kad tai yra Juozapo Pliaterio /1806-1834/, Švėkšnos dvaro savininko Jurgio Pliaterio sūnaus portretas. Kol kas šį atributinį faktą grindžia tik du šaltiniai: E. Rustavecko žinyno informacija ir portreto suradimo vieta. Buvo peržiūrėti Žemaitijos Pliaterių sąrašai ir patikrinti visi galėję tuo metu gyventi ar lankytis Peterburge. Apie Juozapą Pliaterį nedaug težinoma. Menotyrininkai nustatė, kad jis gyveno Peterburge, ten mirė ir buvo palaidotas Smolensko kapinėse. Pagal to meto kilmingųjų giminių statusą, niekas nebūtų svetur laidojęs žmogaus, atsitiktinai, ar ką tik atvykusio, todėl galima teigti, kad Juozapas Pliateris gyveno Peterburge. Pliateriai buvo pajėgūs pargabenti savo šeimos narį ir palaidoti šeimos laidojimo vietoje.
Ką veikė grafaitis Peterburge,-ar šauniai leido jaunystės dienas, ar studijavo kokius mokslus, ar gydėsi nuo kokios ligos,-šiandien galime tik spėlioti. Ankstyva J. Pliaterio mirtis taip pat tebėra mįslė.
Įdomūs menotyrininkų pastebėjimai, kad bendraudamas su J. Oleškevičiumi, J. Pliateris galėjo būti pažįstamas su A. Mickevičiumi, tuo metu gyvenusiu Peterburge, su A. Puškinu.
Portretas buvo identifikuojamas su visų Pliaterių atvaizdais ir nerasta jokių atitikimų. Apie šį J. Oleškevičiaus tapytą reprezentacinį paveikslą ir jo tyrimo istorijos faktus, nuosekliai yra aprašęs J. Sidaravičius.
Taip, kad Švėkšnos knygoje įrašas yra neginčijamai neteisingas. Gal kas turi naujesnės informacijos apie šį faktą, todėl būtų įdomu, jei pasidalytumėte žiniomis.