Net 5 iš 10-ies aukščiausių Lietuvos bažnyčių yra miesteliuose, kurių gyventojų skaičius nesiekia 2 tūkstančių, nurodoma portalo 15min.lt publikacijoje "10 aukščiausių Lietuvos bažnyčių: ar žinote, kur jos?". Straipsnyje apie aukščiausius Lietuvos maldos namus minima ir Švėkšnos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia - švėkšniškių šventovei skirta 10-oji vietą. Tačiau lietuviškojoje Vikipedijoje Švėkšnos bažnyčia nurodoma, kaip užimanti 11-ąją vietą.
Tapkite „Švėkšnos naujienų“ rėmėju
Nepatikrintais duomenimis, Lietuvoje yra apie 900 bažnyčių, daugiau nei 700 iš jų – katalikų.
Nepatikrintais duomenimis, Lietuvoje yra apie 900 bažnyčių, daugiau nei 700 iš jų – katalikų.
|
Dabartinė ketvirtoji Švėkšnos bažnyčia stūkso šalia centrinės aikštės. Statybą inicijavo ir statė prelatas Julius Maciejauskas. Didingas neogotikinis statinys baigtas statyti 1905 m., - užbaigtas per 5 metus. Bažnyčios bokštai stiebiasi į 65 m aukštį, nors įvairiuose šaltiniuose galima klaidingai aptikti ir kitokį nurodomą aukštį - kai kur jis nurodamas net iki 10 m. aukštesnis.
|
Ne paslaptis, jog maldos namai į miestelį pritraukia ne tik daug tikinčiųjų, vestuvininkų, bet ir turistų iš visos Lietuvos bei užsienio.
Jos grakštus siluetas paįvairina Žemaitijos kraštovaizdį ir matomas iš tolo. Stambių akmenų mūro šventoriaus šlaitai dar labiau sustiprina didingumo įspūdį. Šventoriaus teritorija (2525 m2) yra daugiakampis, artimas elipsei, kurios ilgoji ašis 81,30 m, trumpoji – 55 m. Kryžiaus formos bažnyčia įkomponuota sklypo centre. Pastato ilgis 57 m, plotis per kryžmas – 37 m, kitose vietose – 21 m. Bokštų aukštis 65 m Stogas iš pradžių buvo dengtas čerpėmis, skardinis stogas uždengtas 1926 m.. Pastato bendras naudingas plotas 1010 m2.
Bažnyčia yra trijų išilginių navų; vidurinioji yra 9 m pločio ir 17 m aukščio, šoninės – 5 m pločio ir 10 m aukščio su langais viršutinėje dalyje. Vidus įrengtas ne iš karto – pašventinimo metu buvo tik vienas Didysis altorius ir sakykla; šiuo metu yra 8 altoriai. Pastato viduje esančios terakotinės Kryžiaus kelio stotys 1909 atvežtos iš Bavarijos, tik rėmai ir lietuviški užrašai pagaminti vietos meistro Konstantino Rumšo. Vargonai 1907 m. pargabenti iš Karaliaučiaus, jie turi 20 pedalų ir 24 balsus. Bažnyčios vidų dekoravo vokietis Rovė, vėliau ją perdažė Č. Sugintas. 1914 m. viename bokšte įrengtas laikrodis su 4 ciferblatais, paskutinio grafo Jurgio Pliaterio.
Kaip informavome rašinio pradžioje, švėkšniškių pasididžiavimas skirtingose publikacijose priskiriamas skirtingoms vietoms aukščiausiųjų bažnyčių Lietuvoje reitinge. Kadangi nesme portalo 15min.lt išskirtinio turinio prenumeratoriai, negalime pasižiūrėti pilno sąrašo. Jeigu jūs prenumeruojate 15min.lt straipsnius, kviečiame pasidalinti dešimtuku.
Gali būti, kad kažkur įsivėlė žmogiškoji klaida, o gal pasikeitė aukščiau reitinge buvusių bažnyčių situacija...
15min.lt straipsnis - https://www.15min.lt/ar-zinai/naujiena/idomi-lietuva/10-auksciausiu-lietuvos-baznyciu-ar-zinote-kur-jos-1162-1682668
Vikipedijoje- https://lt.wikipedia.org/wiki/S%C4%85ra%C5%A1as:Auk%C5%A1%C4%8Diausios_Lietuvos_ba%C5%BEny%C4%8Dios
Turbūt ne taip ir svarbu, kokia tiksliai vieta pagal aukštį priskiriama Švėkšnos bažnyčiai. Daugumai, dėl savo grožio ir grakštumo, švėkšniškių maldos namai užima vieną iš aukščiausių vietų pagal didingumą.