Vaikai pradeda mokintis užsienio kalbos kartu su mokytoju, todėl jiems toks klausimas visai neaktualus. Visai kas kita - suaugusieji, sumanę įveikti anglų kalbos labirintus. Juolab, kad dažnai tą bandoma padaryti savarankiškai. Žodžių mokymasis, dažniausiai naudojamų frazių ieškojimas - puikus būdas pradėti mokintis užsienio kalbos. Tačiau galima atkreipti dėmesį ir į kitokius variantus. Sakykim, laiškai anglų kalba. Laiškai būna labai įvairūs ir, be abejonės, reikėtų pradėti nuo pačių paprasčiausių. Visgi, norime pabrėžti, kad laiško parašymas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta užduotis. Daugelis besimokančiųjų anglų kalbos nustemba išgirdę apie svarbą mokėti rašyti skirtingo pobūdžio laiškus. Taigi, kokie tie laiškai?
|
Laiškų anglų kalba rūšys
Paprastai išskiriamos trys pagrindinės laiškų rūšys: semi formal, formalus arba oficialus laiškas ir neformalus laiškas. Semi formal laiškas dažniausiai rašomas pažįstamam asmeniui, tačiau ne taip gerai pažįstamam, kaip draugas, šeimos narys ar buvęs kaimynas. |
Tokius laiškus paprastai sudaro 4-5 pastraipos. Kreiptis dera į asmenį naudojant jo pavardę, sakykim, Dear Mrs. Bovie. Tokiam laiške labai svarbu išdėstyti priežastis dėl kurių rašote ir užbaigti laišką padėka. Kad ir Thank you very much for your. Beje, tokio pobūdžio laiškuose galima vartoti trumpinius kaip kad it‘s.
Formalius laiškus taip dera pradėti kreipiniu. Tačiau jie tuo ir skiriasi nuo kitų laiškų, kad gali būti nežinoma žmogaus pavardė. Idealu: Dear Mr., Dear Mrs., Dear Miss. Vien kreipinio neužtenka – būtina laišką pradėti tam tikromis frazėmis, kurios leistų suprasti, koks yra jūsų pranešimo tikslas. Laiške neturėtų būti trumpinių, o mintys dėstomos aiškiai, glaustai ir nesikartojant. Ir svarbiausia – toks laiškas privalo būti be jokių gramatikos ar skyrybos klaidų.
Neformalūs laiškai dažniausiai rašomi draugams, šeimoms nariams ar seniai matytiems pažįstamiems. Jiems taip pat galioja tam tikros taisyklės. Laišką dera pradėti kreipiniu, bet pavardė nebūtina, užtenka vardo: Dear John. Neformalūs laiškai paprastai yra rašomi laisvesne forma, galima naudoti mažiau griežtas sakinio konstrukcijas. Prie tokių laiškų galite drąsiai prisegti atviruką, nuotaikingą nuotrauką ar tik jums ir adresatui kažkokią prasmę turinčią iliustraciją. Be abejonės, geriausia pradėti mokintis rašyti laiškus anglų kalba dera nuo neoficialių laiškų, nes juose padarytos klaidos tikrai neturės jokios didelės žalos. Juolab, jog jūsų draugas žinos, kad dar tik mokotės bendrauti angliškai laiškais.
Kaip parašyti gerą elektroninį laišką?
Elektroniniai laiškai nuo paprastų skiriasi tuo, jog jie turi temos pavadinimą. Labai svarbu tiksliai suformuluoti temą, nes dažnai laiškai be įvardintos temos gali būti net neskaitomi. Kartais, neoficialiose situacijose, nebūtina rašyti paties laiško. Viską galite pranešti temos eilutėje.
Toliau labai svarbus dalykas elektroniniame laiške – pasisveikinimas. Žodelis dear tikrai yra būtinas, o jau rašysite vardą ar pavardę, priklauso nuo laiško oficialumo. Dažnai užtenka kreipinio Dear Sir/Madam. Jeigu rašote žmonių grupei, naudokite kreipinį Dear all.
Jeigu žmogų ar grupę pažįstate, tikrai neprašausite pro šalį su draugiška laiško pradžia. Sakykim, How are you? Net ir gana formaliam laiškui tai gali suteikti jaukesnę atmosferą. Jeigu vėluojate atsakyti, nepamirškite dėl to atsiprašyti ir nurodyti priežastį, kodėl taip nutiko. Geranoriškumas visuomet sutinkamas geranoriškumu.
Jeigu laiške naudosite prisegtukus, būtų gerai tą paminėti. Neoficialiuose laiškuose tiks sakinys I’ve attached/I’m attaching..., o oficialiuose - Please find attached…
Baigiant laišką, būtų labai protinga nurodyti ar lauksite atsakymo. Kitu atveju gali tekti pakartotinai siųsti kitą laišką, jeigu jo gavėjas nesupras, kad jums reikalingas ir labai svarbus atsakymas. Tikslumas dar niekuomet nebuvo prasto tono ženklas.
Užsakymo Nr. E-00241