Birželį Seimas pakeitė virš 40 Darbo kodekso straipsnių. Dalis jų įsigalioja nuo rugpjūčio 1 d. Juose nustatyti papildomi darbo santykių aspektai, daugiau dėmesio skiriama diskriminacijos atvejams.
Taip pat terminuotoms sutartimis, pavyzdžiui, jei terminuota darbo sutartis sudaroma trumpesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, išbandymo terminas turi būti proporcingas šios sutarties terminui (atitinkamai trumpesnis negu 3 mėnesiai).
Taip pat terminuotoms sutartimis, pavyzdžiui, jei terminuota darbo sutartis sudaroma trumpesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, išbandymo terminas turi būti proporcingas šios sutarties terminui (atitinkamai trumpesnis negu 3 mėnesiai).
|
Verta atkreipti dėmesį, kad atleidžiant darbuotoją iš darbo darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės (DK 57 str.) įspėjimo terminas yra trigubinamas.
|
Yra dar ne vienas svarbus pakeitimas: dėl darbdavio pareigos pateikti darbuotojui informaciją vykstant į ilgiau nei 28 dienas trunkančią komandiruotę; darbdavys privalo tenkinti prašymą dirbti darbuotojo pageidaujamu darbo laiko režimu, kai to reikalauja nėščia, neseniai pagimdžiusi ar krūtimi maitinanti darbuotoja, darbuotojas, auginantis vaiką iki 8 metų, ir darbuotojas, vienas auginantis vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, darbuotojas, pateikęs prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę arba būtinybe slaugyti (prižiūrėti) šeimos narį ar kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį.
Be to, darbdavys privalo suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jei darbuotojo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju, kai darbuotojas privalo tiesiogiai dalyvauti.
Naujovė ir tai, kad darbuotojams, auginantiems vieną vaiką iki 12 metų, suteikiama 1 papildoma poilsio diena per 3 mėnesius.
Kaip "Verslo žinioms" sakė Mantas Mikalopas, advokatų kontoros „Ilaw Lextal“ partneris, advokatas, nepaisant po pakeitimų išaugsiančios darbo organizavimo kainos, visgi, reikia atsižvelgti ir į tokius pozityvius dalykus, kurie kartais sunkiai įvertinami – atmosferą darbe, darbuotojo psichologinę būkle bei saugumą, darbo našumą ir pasitenkinimą darbu. „Taip, įgyvendinus pokyčius darbdavys patirs didesnius darbo organizavimo kaštus, tačiau ar to tikrai neatperka geresni darbo rezultatai darbuotojui turint geresnes galimybes derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus? Ar ne našesnis darbas yra tuomet, kai darbovietėje vyrauja aplinka be įvairių smurto apraiškų? Bendrai – naujieji pokyčiai yra susiję su modernesniu požiūriu į darbo aplinką, darbinių ir šeiminių įsipareigojimų derinimą. Dalis pokyčių yra inspiruoti ES teisės aktų bei gerosios praktikos“, – mano M. Mikalopas.
Visus pakeitimus rasite žemiau infografike - https://www.vz.lt/verslo-valdymas/2022/07...