Šių metų moliūgų-žibintų ir šviesos festivalis "Mes už šviesą" sulaukė itin daug teigiamų atsiliepimų. Jau daugiau nei dešimtmetį vykstantis renginys pritraukia milžiniškus srautus žmonių. Kiekvienais metais smalsuolių Švėkšnoje vis daugėja. Drąsiai galime teigti, jog "Mes už šviesą" pritraukia daugiausia lankytojų tarp Šilutės rajone organizuojamų renginių. Rodos, praėjusį savaitgalį mažame šalies miestelyje spėjo pabūvoti kone pusę Lietuvos. Tačiau organizatoriai nenori užmigti ant laurų ir jau dabar pradėjo ieškoti naujų idėjų kitiems metams - neabejingus Švėkšnos įvaizdžiui kvietė į atvirą diskusiją.
|
Pasikalbėti apie prėjusį renginį, išreikšti savo nuomonę, pasidalinti mintimis, pastabomis ir idėjomis pakvietė Šilutės kultūros ir pramogų centro skyrius Švėkšnoje. Skyriaus darbuotoja Agnė Duobinienė susitikimo pradžioje pristatė renginio biudžetą.
|
7770 eurų skyrė Lietuvos kultūros taryba, o Šilutės rajono savivaldybė, kaip vienam iš strateginių renginių rajone, - 2500 Eur. Visokeriopai rėmė ir vietos verslininkai. Žinoma, didžioji dalis lėšų buvo panaudota lazerių šou parke sukurti - 7300 Eur.
Kiekvienam iš atėjusių į susirinkimą buvo pasiūlyta pasisakyti. Pirmas savo mintis išsakė rajono savivaldybės Tarybos narys Zigmantas Merliūnas: "Šiemet kaip niekad buvo įspūdingi lazeriai. Tik nežinau, ar jie neužgožė pagrindinio šventės akcento - moliūgo. Gal kitą kartą reikėtų moliūgus išdėstyti plačiau parke, nes pagrinde buvo vien tik prie mokyklos."
Politikui paantrino kavinės-baro "Viesulas" direktorė Aušra Martinkienė, kuri priminė, jog pirmaisiais metais didžiausia moliūgų koncentracija buvo aplink Dianos tvenkinį, kur atsiverdavo įspūdingas vaizdas. "Gal dar buvo galima pridėti ir ant šlaito prie vilos "Genowefa"", - svarstė A. Martinkienė.
Švėkšniškė Skaistė Vilkė pasiūlė vėl atgaivinti gražiausių moliūgų rinkimus, taip dar labiau gerinant parke sužibusių kūrinių kokybę. Taip pat - paskatinti bent minimalia dovanėle visus, kurie atsiveža su savimi moliūgą-žibintą.
Šilutės rajono Tarybos narys švėkšniškis Žygimantas Kurlianskas kalbėjo apie galimybę sukurti žemėlapį, pagal kuriuos būtų galima ieškoti moliūgus-žibintus.
Šio rašinio autorius Jonas Girskis iškėlė idėją pasikviesti į pagalbą menininkus iš visos Lietuvos, kurie galėtų čia kurti įvairias instaliacijas.
Idėjai prisikviesti daugiau pagalbininkų iš kitur pritarė "Katu Katu kepyklėlė" vadovė Viktorija Toliušytė. "Mano manymu, tokio populiarumo ir masiškumo šventei turi būti mestos didesnės organizacinės pajėgos, turi būti konkretus atsakingas asmuo. Šventei ruoštis reikia pradėti kur kas anksčiau. Galima sugalvoti ypatingai gražių kompozicijų", - sakė verslininkė.
V. Toliušytė taip pat siūlė seniūnijai pamėginti pačiai užsiauginti moliūgų, bet įsiterpusi A. Duobinienė replikavo, kad daug ūkininkų pasiūlytų moliūgų šiemet teko atsisakyti, nes paprasčiausiai Švėkšnoje nėra tiek daug darbščių rankų.
Vietos "Saulės" gimnazijai atstovavo direktorės pavaduotoja ugdymui Rima Poškienė. Pavaduotoja pirmiausia paaiškino, kodėl moliūgai daugiausia buvo eksponuojami prie pradinės mokyklos: "Mokiniai nuo seno jautė nuoskaudą, kadangi pagrindiniai žibintų kūrėjai yra būtent jie, o deramo įvertinimo nesulaukdavo. Jau antrus metus savo moliūgų kiemelius pagal temas atskirai kūrė klasės. Šiemet nusprendėme aktyviausius pamaloninti, pasiūlydami jiems ekskursijas.
R. Poškienės nuogąstavo ir dėl tėvelių pasyvumo: "Deja, bet norinčių prisidėti mažėja. Raginome ne tik vaikus skaptuoti, bet ir tėvelius. Tėveliai nebuvo aktyvus - sulaukėme vos 28 tėvelių (tarp jų ir tėveliai, kurie dirba mokytojais) atėjusių į mokyklą padėti vaikams. Turbūt ateityje tikrai labiau reikės orientuotis į lazerių šou, o ne į moliūgus, nes išmaniais laikas vaikai nebenori imtis fizinio darbo, sunku juos prikalbinti."
Gimnazijos pavaduotoja negailėjo kritikos ir dėl aprūpinimo žvakėmis. Anot jos, biudžetinė įstaiga neturėtų būti rėmėja tokių renginių. "Paskutinę dieną dar reikėjo ieškoti žvakių... Gerai, kad vietiniai verslininkai suskubo padėti",- teigė R. Poškienė.
Kultūros darbuotoja A. Duobinienė pasiūlė kitais metais paruošti aukojimo platformą, nes, pasak jos, yra daug pavienių žmonių, kurie nori prisidėti finansiškai prie renginio rėmimo bent keliais eurais.
Muziejininkė Monika Žąsytienė pasidžiaugė šventės metu prekybininkų pasiūlytu temą atitinkančiu asortimentu. M. Žąsytienė sakė, kad edukacijas, dėl žmonių kiekio, prasmingiau būtų organizuoti ne penktadienį, o sekmadienį. Taip pat pamanė, jog rami muzika galėtų groti viso renginio metu - tiek dieną, tiek vakare.
"Švėkšniškių sambūrio" vadovė Ingrita Riterienė labiau akcentavo renginio techninių dalykų organizacinius trūkumus. Priminė, koks sunkus yra darbas paruošti moliūgus. Šiemet sambūriečiai ne tik priskaptavo daug moliūgų, bet ir parengė turbūt įspūdingiausią kompoziciją - tarp medžių tinkle įsitaisiusį milžinišką iš moliūgėlių pagamintą vorą.
Visi pritarė, kad buvo galima pastatyti daugiau tualetų, juos išdėstyti plačiau; prekybininkus pastumti per metrą toliau nuo šaligatvio (dėl praeivių srauto stabdymo); automobilių eismo reguliuotojų galėjo būti daugiau; geriau sprendžiamos parkavimo problemos.
Vis tik, nors ir būtą pastabėlių, susirinkusiųjų nuomone, šių metų festivalis buvo itin vykęs, daugeliui palikęs neišdildomus įspūdžius.
Panašu, kad švėkšniškiai kartelę išsikėlė labai aukštai. Švėkšna - tik mažas miestelis su maža bendruomene, kuri reprezentuoja jau nebe tik gyvenvietę, bet ir visą Šilutės rajoną. Norint išlaikyti aukštą šventės lygį, reikės dar didesnio susitelktumo ir dosnesnės paramos. Susirinkęs miestelio aktyvas net nekėlė klausimo, ar stabdyti šventės istoriją. Atvirkščiai - "Mes už šviesą" privalo išlikti ir toliau tobulėti.
Pirmas žingsnis, kurį nuspręsta žengti - prašyti didesnio finasavimo iš savivaldybės. Manome, kad Švėkšna tikrai nuspileno ženkliai didesnės finansinės injekcijos, nes čia vyksta masiškiausias renginys rajone...