Švėkšnos naujienos: Švėkšna-krašto naujienos internete
  • Aktualijos
  • Skelbimų lenta
  • Sveikinimai, Padėkos
  • Į'žvalgos
  • Šalia Mūsų
  • Įdomybės
  • Anonsai

Rugsėjo 23-ioji - Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena

9/23/2020

0 Comments

 
PictureKadaise Švėkšnoje gyveno gausi žydų bendruomenė. Apie tai iki šiol primena šiuo metu remontuojama sinagoga.
Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. 1943-aisiais buvo sunaikintas Vilniaus getas: nužudyti arba į koncentracijos stovyklas išvežti paskutinieji žydų tautybės Vilniaus gyventojai. Nuo tos dienos oficialiai Lietuvoje žydų nebeliko, tik nedidelė dalis slapstėsi lietuvių, lenkų, rusų šeimose.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Švėkšnoje taip pat gyveno gausi žydų bendruomenė. Lemtingoji diena mūsų krašto žydams išaušo 1941 m. rugsėjo 20, kuomet paskutinieji miestelio žydai buvo išvežti sušaudyti.

Picture
Švėkšnos žydų sunaikinimas

Vokiečiams 1941 okupavus Lietuvą, prasidėjo žydų persekiojimas. Naciai kurstė antižydiškas nuotaikas, lietuviai keršijo už kolaboravimą su okupantais. Žydai turėjo nešioti prisisiuvę gelto­nas šešia­kampes žvaigždes, negalėjo vaikščioti šaligatviais. Prie namų buvo prikaltos lentelės su užrašais „Žydo namas”. Visi žydai vyrai buvo suvaryti į sinagogą, jiems buvo liepiama šliaužti, daryti pritūpimus. Buvo atrinkta apie 120 darbingų vyrų ir paauglių. Jie buvo iš­vežti į Macikų koncentracijos stovyklą netoli Ši­lutės. Švėkšnoje likę seniai, moterys ir vaikai buvo su­va­ryti į nedidelį, spygliuota viela aptvertą getą tarp Žydų ir Siau­rosios gt., į vieną namą sugrū­dant po 6 šeimas. Jau birželio pabaigoje buvo sušaudyti keli pirmojo soviet­mečio aktyvistai, tarp jų ir trys žy­daitės komjaunuolės.

1941 m. rugsėjo 20 d. visi Švėkšnos žydai buvo sušaudyti. Jiems buvo sakoma, kad bus vežami pas vyrus į Vokietiją, bet jų kelionė truko tik iki Inkaklių, kur jų laukė iškasta duobė. Buvo sušaudyta per 300 žydų, moterų, vaikų ir senių. Egzekucijai va­dovavo vokiečiai, bet šaudė liet. koman­da iš Tauragės. Švėkšniškiai šaudyme nedalyva­vo, bet keli jų saugojo žydus ir lydėjo juos į žudynių vietą. Taip buvo sunaikinta Švėkšnos žydų bendruo­menė, turėjusi per 500 narių. Iš išvežtųjų į koncentracijos stovyklas karo pabaigos sulaukė ir liko gyvi tik 7, bet jie gyventi į Švėkšną negrįžo. 1941 m. Švėkšna neteko maždaug ketvirtadalio savo gyventojų.

​Remtasi Petro Čeliausko sudaryta enciklopedija "Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai"

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Picture
    Švėkšnos naujienos
    Nuolaidos kupono kodas reklamos elektrum klientas sudarant sutartį
    ► Netektys
    ► Ieško savų
    ► Apie Švėkšną
    ► Video galerija
    ► Foto galerija
    ► Kontaktai
    Tapkite „Švėkšnos naujienų“ rėmėju, kad išliktų
    Mini ekskavatoriaus ir pervežimo paslaugos tel. 8 619 17999
    www.daikra.lt
    https://sportuojantys.lt/
    Staliaus dirbtuvės Švėkšnoje
    Pauja Švėkšna
    Profesionalus hostingas
    Autoservisas Inkakliuose
    Hostingas Serveriai.lt
    Švėkšnos nuotraukų albumas
    www.silaineskrastas.lt
    Švėkšnos naujienos

    ↑Į VIRŠŲ↑
 DRAUGAI / DARBO PASIŪLYMAI / ĮSTAIGOS-ORGANIZACIJOS / KONTAKTAI
Line
Nedraudžiama "Švėkšnos naujienų" paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur, arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu, jeigu nurodysite "Švėkšnos naujienas" kaip šaltinį (SU AKTYVIA "dofollow" NUORODA!).
© 2013-2023 SVEKSNOSNAUJIENOS.LT
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas