Švėkšniškiai žino, kad pro miestelį teka upelis pavadinimu Šalna. Taip jau įprato jį vadinti, - ir kitaip nevadina. Netgi pagal upelio pavadinimą švėkšniškių šokių kolektyvui suteiktas vardas - "Šalna". Taip vadinasi ir viena miestelio gatvė, pro kurią ir prateka upelis. Prieš tiltą - per Šalnos upelį - nurodomas informacinis kelio ženklas su prierašu: Šalna. Tačiau Lietuvos Respublikos upių, ežerų ir tvenkinių kadastre dėl neaiškių priežasčių Šalna virto Pakalio upeliu.
|
Pakalio upelio vardas dirbtinis, nors ir įtrauktas į registrą. Iš tikrųjų upelis turi istorinį vardą - Šalna, kuris minimas ir rašytiniuose šaltiniuose. Pats žodis "paklays" reiškia "vietą prie Kalės tvenkinio". Tikriausiai į regsitrą Pakalio vardą itraukęs žmogus labai nesigilino, koks yra tikrasis mažo, bet švėkšniškiams svarbaus upelio pavadinimas.
|
Kaip nurodoma enciklopedijoje "Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai" (sudarytojas Petras Čeliauskas), Šalna - upelis, kair. Švėkšnalės intakas. Ilgis apie 3 km. Prasideda Užlaukio k. ganyklose Švėkšnos r. pakrašty, teka į š. v. Ši dalis ištiesinta ir paversta melioracijos grioviu. Priartėjusi prie pat Gedminaičių gt., Šalna pasuka į vakarus. Čia į ją įsilieja dar vienas melioracijos griovys, atvestas iš Papjaunio pievų. Toliau Šalna natūralia vaga vingiuoja į Kalės tvenkinį, kuris susidarė užtvenkus upelį ties tiltu kelyje į Žem. Naumiestį (1988 m. čia pastatytas naujas platus gelžbetoninis tiltas su šaligatviais). Už tilto, jau parko teritorijoje, Šalnos krantai iškrauti akmenimis ir iškasta atšaka į dirbtinį tvenkinį, kurio saloje stovi Dianos statula. Toliau vanduo, pratekėjęs dar vieną mažą tvenkinėlį, vėl grįžta į upelį, kuris už 150 m įsilieja į Švėkšnalę.
Nors Šalna tik mažas upeliukas, bet po lietaus būna sraunus ir vandeningas, todėl prie Kalės tvenkinio buvo pastatytas nedidelis vandens malūnas. Iki Antrojo pasaulinio karo čia dar veikė vilnų karšykla. Reikia manyti, kad Kalės tvenkinys sudarytas XVII a., kuomet buvo užtvenkta ir Švėkšnalė. Parko tvenkiniai iškasti vėliau – tikriausiai XIX a. pirmoje pusėje.
Šalnos upelio vardas buvo pamirštas, atsirado net naujas vardas – Pakalys. Monografijoje "Švėkšna" randame 1899 m. Švėkšnos parapijos aprašymą, kuris prasideda žodžiais: „Švėkšna, kilmingųjų miestelis, yra prie Šalnos ir Švėkšnalės upelių...“ Tokiu būdu upelio vardas vėl buvo atrastas ir atstatytas. Deja, pavadinimą Pakalys toliau platina spausdinami žemėlapiai, raštai.
Beje, registre nebematome ir Kalės tvenkinio pavadinimo - jis įvardinamas tiesiog Švėkšnos tvenkiniu. Tiksliai neaišku dėl kokių priežasčių pasikeitė šių vandens telkinių pavadinimai...
Mes siūlome ignoruoti naujadarus, o vartoti Kalės ir Šalnos pavadinimus, kaip ir užrašyta prie tilto.