Šiuo metu dažnas pasiskundžia, kad nė iš šio, nė iš to raumenis sutraukia mėšlungis. To priežasčių – daugybė, tačiau dažniausiai tai nulemia svarbių mineralų trūkumas.
Švėkšnos „Camelia“ vaistinės vaistininkas Deimantas Auškalnis naujienų portalui tv3.lt pasakojo, dėl ko gali pasireikšti mėšlungis, kaip palengvinti nemalonų mėšlungio sukeltą skausmą bei kas gali padėti jo išvengti.
Švėkšnos „Camelia“ vaistinės vaistininkas Deimantas Auškalnis naujienų portalui tv3.lt pasakojo, dėl ko gali pasireikšti mėšlungis, kaip palengvinti nemalonų mėšlungio sukeltą skausmą bei kas gali padėti jo išvengti.
|
Anot D. Auškalnio, mėšlungio atsiradimo priežastys yra labai įvairios, jų yra ne viena. Vis tik, dažnai tai nulemia mineralų disbalansas.
„Viena iš dažniausių priežasčių yra mineralų disbalansas: magnio, kalio, kalcio trūkumas, kuris gali atsirasti gausiai prakaituojant, viduriuojant, nevisavertiškai maitinantis, esant lėtinėms ligoms“, – priežastis vardijo vaistininkas. |
Magnio trūkumas – ne vienintelė priežastis
Vyrauja įsitikinimas, kad mėšlungis pasireiškia esant magnio trūkumui. Toks įsitikinimas, pašnekovo teigimu, nėra teisingas, nes magnio trūkumas nėra vienintelė mėšlungio priežastis:
„Dažnai kojų raumenų spazmai atsiranda dėl surikusios venų vožtuvų veiklos – tada venose ima didėti spaudimas, dėl kurio pažeidžiami vožtuvai, odoje pastebimi venų mazgeliai, atsiranda venų nepakankamumo simptomai, vienas jų – mėšlungis.“
Kitos mėšlungio atsiradimo priežastys, pasak D. Auškalnio, yra:
Kraujotakos sutrikimai – kraujagyslių susiaurėjimas, venų varikozė;
Pasyvus gyvenimo būdas, kai asmuo nejuda, sėdi vienoje padėtyje ilgą laiką;
Temperatūros pokyčiai: išsimaudžius šaltame vandenyje, raumenys staiga susitraukia;
Kai kurių vaistų vartojimas, pavyzdžiui, diuretikų;
Besaikis kofeino ir nikotino vartojimas;
Per didelis fizinis krūvis;
Vitaminų D, E, B2 ir B6 trūkumas;
Dehidratacija; Įvairios ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, hipotirozė ir kt.
Pasiteiravus, kas dažniau kenčia nuo mėšlungio, pašnekovas išskiria kelias asmenų grupes:
„Dažniausiai mėšlungis kankina šiuos asmenis: vyresnio amžiaus žmones – dėl sumažėjusios raumenų masės; nėščias moteris – atsiranda didesnis elektrolitų poreikis dėl padidėjusio kūno skysčio tūrio.
Fiziškai aktyvius žmones – dėl dehidratacijos ir mineralų disbalanso; žmones, kurie serga skydliaukės, nervų, kepenų, kasos ligomis.“
Palengvinkite skausmą
Daugeliui yra tekę patirti skausmingą jausmą, kai lyg perkūnas iš giedro dangus sutraukia mėšlungis. Vaistininkas D. Auškalnis pataria, kaip palengvinti šiuos nemalonius pojūčius.
„Sutraukus mėšlungiui, pirmiausia, reikia pilnai ištiesti sutrauktą raumenį. Jei yra sutraukiamas kojos raumuo stovinti – pilnai ant jos atsistoti, o jei sėdint – pilnai ištiesti koją ir lenkti pėdos pirštus į save.
Šiais būdais padėsime ištempti mėšlungio paveiktą raumenį ir tikėtina, kad mėšlungis pradings.
Taip pat galite kelis kartus įgnybti į skaudamą vietą, ją masažuoti, dėti šildomuosius ar šaldomuosius kompresus, tepti tepalus“, – pataria vaistininkas.
Vis tik, mėšlungiui atsiradus dėl elektrolitų disbalanso, pašnekovas teigia, kad reikia jį atstatyti vartojant maisto papildus, kurių sudėtyje yra elektrolitų, ypač magnio.
Geriausia išeitis – pasirūpinti savo sveikata, suteikti organizmui pakankamai reikalingų medžiagų, kad sumažintumėte mėšlungio tikimybę.
„Svarbu vartoti pakankamai skysčių – vandens, visavertiškai maitintis, palaikyti pakankamą elektrolitų ir vitaminų balansą – ypač magnio, kalio, kalcio, geležies, vitaminų B, D ir E.
Taip pat, rekomenduotina kasdien daryti tempimo pratimus, avėti patogią avalynę ir nešioti laisvesnius rūbus“, – primena D. Auškalnis.
Tačiau pasitaiko atvejų, kai, rodos, niekas nebepadeda. „Camelia“ vaistininkas D. Auškalnis primena, kada būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus:
„Jei mėšlungis nesusijęs su fizine veikla, o pavartojus magnio, kalcio, kalio, geležies ir vitaminų B, D, E maisto papildų nepraeina ir pasireiškia raumenų silpnumas, atsiranda skausmas su tinimu, paraudimu, tuomet būtina kreiptis į gydytoją.“