Dar prieš porą metų Seimo kuluaruose ir posėdžių salėse buvo plačiai eskaluojama tiesioginių seniūnų rinkimų idėja. Vėliau inicijuojami projektai buvo padėti trūnėti giliai stalčiuose. O nuo šių metų balandžio seniūnams atsirado net galimybė pareigose išlikti neterminuotą laiką. Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu (VSĮ), nuo 2019 m. sausio 1 d. seniūnams – karjeros valstybės tarnautojams buvo nustatytos 5 metų kadencijos. Naujoje VSĮ redakcijoje, kuri įsigaliojo 2023 m. balandžio 1 d., kadencijų seniūnams nebelieka.
|
Naujoje VSĮ redakcijoje 35 str. 8 d. nustatyta: ,,Seniūnas yra seniūnijos vadovas, seniūnijai skirtų asignavimų valdytojas. Seniūnas yra valstybės tarnautojas: seniūnijos – savivaldybės administracijos filialo – seniūnas yra karjeros valstybės tarnautojas, seniūnijos – biudžetinės įstaigos seniūnas yra valstybės tarnautojas – įstaigos vadovas“.
|
VSĮ 2 straipsnio pakeitimo projektui Seimas pritarė kovo 23 d. Ši žinia ypatingai nudžiugino Lietuvos savivaldybių seniūnų asociaciją, bet nerimą kelią rengiami nauji įstatymai.
"Pagaliau – aiški ir džiugi žinia visiems kolegoms! - džiaugamasi Seniunai.lt tinklalapyje. - Tačiau atsipalaiduoti negalima. Toliau yra rengiama nauja Valstybės tarnybos įstatymo redakcija, kuri tikrai nedžiugina. Kelis kartus jau atmestas projektas, prieštaraujantis Konstitucijai. Siekis didelei daliai dabartinių valstybės tarnautojų panaikinti valstybės tarnybos statusą, valstybės tarnybą priartinti prie verslo, panaikinti tarnybos stažą, pakeisti atostogų skaičiavimo tvarką, nepagrįsti siūlymai iki 2025 m. ,,įšaldyti“ valstybės tarnautojams bazinį dydį, nuo kurio skaičiuojamas valstybės tarnautojų darbo užmokestis ir nustatyti naują darbo užmokesčio sistemą, ženkliai kelti atlyginimus tik vadovams, eliminuoti profesines sąjungas iš derybų sudarant kolektyvines sutartis – visa tai prieštarauja tiek elementariai logikai, tiek tarptautinei praktikai".
Kaip ir anksčiau, taip ir pagal pakeistą VSĮ, seniūnijos vadovą konkurso būdu galės skirti ir atleisti savivaldybės administracijo direktorius, vadovaudamasis Valstybės tarnybos įstatymu.
Dabar VSĮ Nr. I-533 31 straipsnio 9 dalis išdėstyta taip: "Seniūną – ir savivaldybės administracijos filialo, ir biudžetinės įstaigos vadovą – į pareigas priima ir iš jų atleidžia savivaldybės administracijos direktorius, vadovaudamasis šiuo įstatymu ir Valstybės tarnybos įstatymu. Į seniūno pareigas priimama tik konkurso būdu, išskyrus atvejus, kai asmeniui, savo noru atsistatydinusiam iš seniūno pareigų, atkuriamas valstybės tarnautojo statusas taikant Valstybės tarnybos įstatymo 33 straipsnio 1 ir 2 dalyse numatytas garantijas, kai keičiama seniūnijos forma, o seniūno pareigas einantis asmuo atitinka reikalavimus, nustatytus šio straipsnio 10 dalyje, taip pat kai kitai 5 metų kadencijai priimamas seniūnas, kurio iki tol eitos kadencijos metu visi metiniai tarnybinės veiklos vertinimai buvo geri arba labai geri (atitinkantys lūkesčius arba viršijantys lūkesčius). Priimant į seniūno pareigas taip pat netaikomos Valstybės tarnybos įstatymo nuostatos dėl perkėlimo į seniūno pareigas po karjeros valstybės tarnautojų vertinimo ir tarnybinio kaitumo. Pretendentų į seniūno pareigas konkurso komisija sudaroma iš 7 narių; ne mažiau kaip 3 ir ne daugiau kaip 4 šios komisijos nariai turi būti tos seniūnijos aptarnaujamos teritorijos išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti asmenys.“
10 dalis - "Kai keičiama seniūnijos forma, seniūnas turi teisę būti be konkurso priimtas į kitos formos seniūnijos seniūno pareigas, kai seniūno pareigas einantis asmuo atitinka reikalavimus, taikomus kitos formos seniūnijos vadovui, ir iki tol jo eitos kadencijos metu visi metiniai tarnybinės veiklos vertinimai buvo geri arba labai geri (atitinkantys lūkesčius ar viršijantys lūkesčius).“
Užpraeitą savaitę posėdžiavęs Seimas turėjo spręsti ir dėl pataisų, kuriomis siekiama įteisinti neribotas akcinių, valstybės ir savivaldybių bendrovių vadovų kadencijas, tačiau balsavimas nukeltas kitam posėdžiui. Iniciatyvia neberiboti vadovų kadencijų gimė daugiausia Seimo konservatorių gretose, tačiau jai telkiasi net ir bendražygių pasipriešinimas.